Skip to content

1719 Forge Pond RdBrick, NJ 08724

Built 1977

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block849
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
46%
Improvement Value:$204,300
54%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,858+5.4%
2024$9,356+8.5%
2023$8,626+1.3%
2022$8,514+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,680DeedBook 17759, Page 642Recorded1/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977