Skip to content

1727 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block849
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,149
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
61%
Improvement Value:$107,500
39%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+5.4%
2024$6,829+3.6%
2023$6,589+1.3%
2022$6,504+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955