Skip to content

1749 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2015

Property Information

Block849
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,392
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
50%
Improvement Value:$166,300
50%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+5.4%
2024$8,194+3.6%
2023$7,906+1.3%
2022$7,804+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960