Skip to content

157 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 2009
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 23, 2005

Property Information

Block84
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description1SMF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,700
62%
Improvement Value:$288,800
38%
Total Assessment$755,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,515+5.2%
2024$18,548+3.5%
2023$17,920+1.3%
2022$17,694+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12574, Page 1318