Skip to content

11 Wallis Ct.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block856
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,323
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,400
40%
Improvement Value:$224,500
60%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,759+5.4%
2024$9,262+43.9%
2023$6,434+1.3%
2022$6,350+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 17414, Page 146Recorded3/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5527, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1950