Skip to content

120 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block620
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,374
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
46%
Improvement Value:$132,600
54%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+5.2%
2024$6,029+5.5%
2023$5,714+1.3%
2022$5,642+1.6%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$264,000
Sq Ft1,374DeedBook 17729, Page 1038Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$190,890

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 16057, Page 1045Recorded4/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 13228, Page 1145

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11177, Page 561

Property Sale

SaleMulti
$124,600
DeedBook 10419, Page 809

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 5479, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 5284, Page 531

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4913, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1950