Skip to content

12 Sturdy St.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block859
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1770
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,770
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
42%
Improvement Value:$172,800
58%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+5.4%
2024$7,414+3.6%
2023$7,153+1.3%
2022$7,060+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 16555, Page 1936Recorded10/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10453, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1950