Skip to content

90 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block865
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,090
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
51%
Improvement Value:$99,700
49%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+5.4%
2024$5,041+3.6%
2023$4,864+1.3%
2022$4,801+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,090DeedBook 18611, Page 1894Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5575, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1900