Skip to content

96 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Nov 29, 1999

Property Information

Block865
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,091
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
44%
Improvement Value:$134,100
56%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+5.4%
2024$5,893+3.6%
2023$5,686+1.3%
2022$5,612+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5764, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 5662, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 4875, Page 701