Skip to content

5 Tilton RdBrick, NJ 08723

Built 2003

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block86
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3729
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,729
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,500
47%
Improvement Value:$447,500
53%
Total Assessment$845,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,826+5.2%
2024$20,745+3.5%
2023$20,043+1.3%
2022$19,790+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900
Sq Ft3,729DeedBook 18254, Page 914Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$999,900
DeedBook 11556, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10459, Page 964