Skip to content

37 Tilton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 25, 1998

Property Information

Block86
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,689
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,200
72%
Improvement Value:$181,100
28%
Total Assessment$644,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,392+5.3%
2024$15,568+3.6%
2023$15,033-0.4%
2022$15,090+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5624, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1986