Skip to content

9 Lawrence DriveBrick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$686,500
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block871
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1960
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,960
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
40%
Improvement Value:$263,800
60%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,429+5.4%
2024$10,847+3.6%
2023$10,466+1.3%
2022$10,330+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$686,500
Sq Ft1,960DeedBook 19095, Page 1445Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$459,900
DeedBook 12726, Page 1496

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5355, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1983