Skip to content

245 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1928

Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block876
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,027
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
67%
Improvement Value:$72,900
33%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,450+5.6%
2024$5,160+3.8%
2023$4,970+1.4%
2022$4,902+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928