Skip to content

337 Osage Dr.Brick, NJ 08724

Built 1937

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block887
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage998
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
65%
Improvement Value:$61,900
35%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+5.4%
2024$4,426+3.6%
2023$4,271+1.3%
2022$4,216+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft998DeedBook 20196, Page 1779Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 17056, Page 1360Recorded3/19/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12697, Page 1831

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5554, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1937