Skip to content

304 Cherokee LaneBrick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block879
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage828
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
64%
Improvement Value:$65,200
36%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,729+5.4%
2024$4,488+3.6%
2023$4,331+1.3%
2022$4,275+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft828DeedBook 19812, Page 1240Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5441, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1956