Skip to content

24 Davos RoadBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block899
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
65%
Improvement Value:$73,700
35%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,497+5.4%
2024$5,217+3.6%
2023$5,033+1.3%
2022$4,968+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft864DeedBook 19321, Page 212Recorded3/10/2023

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft864DeedBook 19186, Page 201Recorded10/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955