Skip to content

330 Iroquois Dr.Brick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block880
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,096
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
42%
Improvement Value:$143,400
58%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,468+5.4%
2024$6,138+3.6%
2023$5,922+1.3%
2022$5,846+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,096DeedBook 17809, Page 1316Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5494, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1969