Skip to content

378 Cedarcroft Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block888
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
58%
Improvement Value:$89,300
42%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+5.4%
2024$5,308+3.6%
2023$5,122+1.3%
2022$5,055+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,056DeedBook 18169, Page 1660Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16009, Page 1228Recorded2/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$215,500
DeedBook 11511, Page 1153

Property Built

Built

Year Built: 1960