Skip to content

316 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block881
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
52%
Improvement Value:$114,500
48%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+5.4%
2024$5,878+3.6%
2023$5,671+1.3%
2022$5,598+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 5682, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4977, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1950