Skip to content

389 Cedarcroft Dr.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 8, 1998

Property Information

Block889
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage930
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,500
91%
Improvement Value:$57,600
9%
Total Assessment$612,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,976+5.4%
2024$15,162+3.6%
2023$14,629+1.3%
2022$14,439+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5576, Page 321

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5236, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1940