Skip to content

955 Cedarcroft Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block889
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,683
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$771,700
64%
Improvement Value:$428,300
36%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,320+5.4%
2024$29,724+3.6%
2023$28,680+1.3%
2022$28,308+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft4,683DeedBook 16302, Page 1084Recorded1/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 11805, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1987