Skip to content

361 Cedarcroft DrBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block889
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,448
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
95%
Improvement Value:$25,000
5%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,859+5.4%
2024$19,796+3.6%
2023$19,101+1.3%
2022$18,853+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft1,448DeedBook 18421, Page 1237Recorded4/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$197,473
DeedBook 15371, Page 1870

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 10152, Page 1835

Property Built

Built

Year Built: 1960