Skip to content

373 Iroquois Dr.Brick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block891
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2719
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,719
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
24%
Improvement Value:$374,100
76%
Total Assessment$491,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,833+5.4%
2024$12,179+5.9%
2023$11,505+1.3%
2022$11,356+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft2,719DeedBook 18158, Page 1889Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft2,719DeedBook 16129, Page 401Recorded7/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1991