Skip to content

375 Iroquois Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block891
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,353
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$723,400
74%
Improvement Value:$252,500
26%
Total Assessment$975,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,471+5.4%
2024$24,173+3.6%
2023$23,324+1.3%
2022$23,021+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10938, Page 1253

Property Built

Built

Year Built: 1950