Skip to content

333 Shawnee Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block897
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage983
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
59%
Improvement Value:$72,600
41%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+5.4%
2024$4,384+3.6%
2023$4,230+1.3%
2022$4,175+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft983DeedBook 18834, Page 1559Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$195,250

From:

To:

Sq Ft983DeedBook 17477, Page 988Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5369, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1960