Skip to content

33 Davos RoadBrick, NJ 08724

Built 1953

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block900
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage932
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
58%
Improvement Value:$109,100
42%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+5.4%
2024$6,393+5.4%
2023$6,068+1.3%
2022$5,990+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000
Sq Ft932DeedBook 17797, Page 648Recorded2/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1953