Skip to content

399 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block913
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.1

Building Details

Building Class19
Description1SF2G-1SF- 3528
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,528
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,121,900
67%
Improvement Value:$543,600
33%
Total Assessment$1,665,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,470+5.4%
2024$41,254+3.6%
2023$39,805+1.3%
2022$39,289+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 5519, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1968