Skip to content

419 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block913
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.1

Building Details

Building Class20
Description2SF3G-P 9876
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage9,876
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$950,000
38%
Improvement Value:$1,570,700
62%
Total Assessment$2,520,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,790+5.4%
2024$62,438+3.6%
2023$60,245+1.3%
2022$59,463+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 11994, Page 855