Skip to content

475 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2012

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block915
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class19
Description2SF3G-P 5250
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,250
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$696,900
46%
Improvement Value:$832,500
54%
Total Assessment$1,529,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,917+5.4%
2024$37,883+3.6%
2023$36,553+1.3%
2022$36,079+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000
Sq Ft5,250DeedBook 19150, Page 1433Recorded8/31/2022

Property Sale

SaleMulti
$1,607,500
DeedBook 15311, Page 1556

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$679,000
DeedBook 12150, Page 458