Skip to content

624 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2006

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block930
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class20
Description2.5SF2G-P 5085
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,085
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
33%
Improvement Value:$852,200
67%
Total Assessment$1,264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,050+5.4%
2024$31,366+3.6%
2023$30,265+1.3%
2022$29,872+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft5,085DeedBook 15932, Page 1654Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 13377, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 11692, Page 1200