Skip to content

793 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 2008

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block945
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class21
Description2.5SF2G-P 5132
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,132
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$691,800
42%
Improvement Value:$958,200
58%
Total Assessment$1,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,065+5.4%
2024$40,871+3.6%
2023$39,435+1.3%
2022$38,924-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft5,132DeedBook 17453, Page 1114Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$2,050,000
DeedBook 14204, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 12230, Page 209