Skip to content

536 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 6, 1998

Property Information

Block919
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,742
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
51%
Improvement Value:$133,600
49%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,050+5.4%
2024$6,690+3.6%
2023$6,455+1.3%
2022$6,372+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5613, Page 151

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4961, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1956