Skip to content

541 Parker Ave.Brick, NJ 08724

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block919
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
61%
Improvement Value:$91,300
39%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,110+5.4%
2024$5,799+3.6%
2023$5,595+1.3%
2022$5,522+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,008DeedBook 20030, Page 432Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15651, Page 1917Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 14878, Page 401

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 10982, Page 397

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5701, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5496, Page 467