Skip to content

671 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block934
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,233
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
92%
Improvement Value:$41,700
8%
Total Assessment$521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,616+5.4%
2024$12,923+3.6%
2023$12,469+1.3%
2022$12,307+1.7%
Property History
Foreclosures1

Property Built

Built

Year Built: 1950