Skip to content

590 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block926
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,493
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
51%
Improvement Value:$105,100
49%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+5.4%
2024$5,328+3.6%
2023$5,141+1.3%
2022$5,074+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945