Skip to content

600 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block926
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,246
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
56%
Improvement Value:$115,600
44%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+5.4%
2024$6,480+3.6%
2023$6,252+1.3%
2022$6,171+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,246DeedBook 18677, Page 32Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 15872, Page 38Recorded8/15/2014

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10826, Page 871

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5180, Page 653

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4979, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1989