Skip to content

19 2nd St.Brick, NJ 08724

Built 1946

Last Sale Date
Apr 27, 2013

Property Information

Block926
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,279
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
64%
Improvement Value:$83,700
36%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+5.6%
2024$5,509+3.8%
2023$5,307+1.4%
2022$5,235+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946