Skip to content

728 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Aug 12, 2005

Property Information

Block937
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.3

Building Details

Building Class16
Description1SCB-1.5SF 1954
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage2,561
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,300
72%
Improvement Value:$181,600
28%
Total Assessment$639,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,701+5.4%
2024$15,850+3.6%
2023$15,294+1.3%
2022$15,095+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$980,000
DeedBook 12780, Page 1304

Property Built

Built

Year Built: 1950