Skip to content

17 4th StBrick, NJ 08724

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block930
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class47
Description2SS
Dwellings3
ZoningR5
Sq Footage3,140
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,700
46%
Improvement Value:$165,200
54%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958+5.4%
2024$7,552+3.6%
2023$7,287+1.3%
2022$7,193+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 14172, Page 1052

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 10700, Page 1101

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5146, Page 596

Property Sale

Sale
$199,854
DeedBook 5070, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1950