Skip to content

650 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1,180,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block933
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,800
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$413,100
69%
Improvement Value:$186,900
31%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,660+5.4%
2024$14,862+3.6%
2023$14,340+1.3%
2022$14,154+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,180,000
Sq Ft2,800DeedBook 20102, Page 1754Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$637,500
DeedBook 11935, Page 1580

Property Built

Built

Year Built: 1990