Skip to content

741 Bay Ave.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block939
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.3

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,108
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$906,600
76%
Improvement Value:$292,900
24%
Total Assessment$1,199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,307+5.4%
2024$29,712+3.6%
2023$28,668+1.3%
2022$28,296+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952