Skip to content

725 Bay Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$756,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block939
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,481
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$661,700
86%
Improvement Value:$111,400
14%
Total Assessment$773,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,178+5.4%
2024$19,150+4.5%
2023$18,334+1.3%
2022$18,096+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$756,000
Sq Ft1,481DeedBook 18526, Page 1138Recorded6/11/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1940