Skip to content

779 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2011

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block943
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,885
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,000
44%
Improvement Value:$456,300
56%
Total Assessment$812,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,201+5.4%
2024$20,121+3.6%
2023$19,414+1.3%
2022$19,162+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,885DeedBook 17682, Page 732Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 14371, Page 1181