Skip to content

781 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2019

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block943
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 3445
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,433
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,600
42%
Improvement Value:$496,900
58%
Total Assessment$853,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,276+5.4%
2024$21,141+3.6%
2023$20,399+1.3%
2022$20,134+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,433DeedBook 17469, Page 495Recorded5/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 16673, Page 1275Recorded3/3/2017