Skip to content

769 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block943
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,871
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,500
66%
Improvement Value:$246,300
34%
Total Assessment$731,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,100+5.4%
2024$18,127+3.6%
2023$17,490+1.3%
2022$17,263+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 12416, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1955