Skip to content

798 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block944
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,392
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
66%
Improvement Value:$211,800
34%
Total Assessment$632,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,498+5.4%
2024$15,657+3.6%
2023$15,107+1.3%
2022$14,911+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976