Skip to content

404 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block106
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,424
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,700
56%
Improvement Value:$286,000
44%
Total Assessment$652,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,859+5.2%
2024$16,024+3.5%
2023$15,482+1.3%
2022$15,286+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980