Skip to content

782 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block944
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,233
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
81%
Improvement Value:$95,600
19%
Total Assessment$515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,465+5.4%
2024$12,779+4.2%
2023$12,265+1.3%
2022$12,106+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956