Skip to content

795 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block945
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2244
Dwellings4
ZoningR5
Sq Footage3,086
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$694,700
72%
Improvement Value:$270,200
28%
Total Assessment$964,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,184+5.4%
2024$23,901+5.0%
2023$22,772+1.3%
2022$22,477+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft3,086DeedBook 19582, Page 1602Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft2,883DeedBook 18568, Page 1838Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,244DeedBook 17454, Page 1514Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,244DeedBook 17429, Page 1626Recorded4/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 13952, Page 1036

Property Sale

SaleMulti
$1,395,000
DeedBook 13027, Page 1630

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4913, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1940