Skip to content

799 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Date
Jan 17, 1996

Property Information

Block945
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,644
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,100
55%
Improvement Value:$458,000
45%
Total Assessment$1,018,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,572+5.4%
2024$25,218+3.6%
2023$24,333+1.3%
2022$24,017+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10050, Page 311